zdrowa rodzina

Zdrowe życie – jak sprawić, by nasze takie było?

Dopóki jesteśmy zdrowi, nic nam nie dolega często nie szanujemy tego stanu rzeczy. Wydaje nam się, że tak będzie już zawsze, że dobry stan zdrowia został nam dany na stałe. Niestety nie zawsze tak jest. Zazwyczaj im dłużej żyjemy, tym dopada nas coraz więcej rozmaitych dolegliwości. Czasem takich, których jeszcze kilka lat wcześniej zupełnie byśmy się nie spodziewali. Bóle kręgosłupa, głowy, dyskopatia, cukrzyca, hemoroidy – to wszystko są efekty współczesnego, niezbyt zdrowego stylu życia. Udajemy się do lekarza, bierzemy coraz to nowe lekarstwa specyfiki, takie jak na przykład posterisan.

tabletki

Autor: Stefan Andersson
Źródło: http://www.flickr.com
Z czasem na stałe wchodzą one do naszego trybu życia. Jedne zażywamy rano, inne wieczorem, jeszcze inne trzy razy dziennie. Z przerażeniem spoglądamy na rosnącą kupkę specyfików w naszej rodzinnej apteczce. Jest ich coraz więcej i więcej (posterisan i wiele, wiele innych) chociaż my czujemy się jeszcze całkiem młodzi. Myślimy o naszych rodzicach, którzy przecież przez całe lata trzymali się bardzo dobrze i dopiero w podeszłym wieku zaczęli odwiedzać jakichkolwiek lekarzy. W końcu jesteśmy w sile wieku, przed nami jeszcze lata pracy zawodowej, mnóstwo zadań do wykonania, a zdrowie już zaczyna szwankować. Jak tego uniknąć? Co robimy nie tak?

Stosujemy masę detergentów, środków czystości, nasza apteczka wypełniona jest różnego rodzaju specyfikami, bierzemy leki przeciwbólowe, suplementy diety, posterisan, ale zapominamy, żeby zatroszczyć się o podstawowe kwestie, takie jak na przykład aktywność fizyczna, odpoczynek. Stawiamy sobie masę zadań, obowiązków, ciągle o czymś myślimy, za czymś gonimy, a przy tym wszystkim zaniedbujemy zwyczajne kwestie, które powinny być przecież najważniejsze. Zapominamy, że w naszym życiu powinna być obecna przede wszystkim równowaga. Że obowiązki i praca zawodowa są bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsza jest troska o najbliższych, o swój organizm. Że w natłoku codziennych spraw powinniśmy znaleźć czas na relaks.

Żaden posterisan ani inne specyfiki nie pomogą, jeśli zaniedbamy tak ważne kwestie. A więc jaka jest recepta na zdrowe życie? Przede wszystkim to równowaga. Pamiętajmy, aby codziennie znaleźć przynajmniej kilkadziesiąt minut dla siebie, na relaks. Obejrzyjmy w tym czasie ulubiony serial, poczytajmy książkę. Co jeszcze? Ćwiczmy, bądźmy aktywni fizycznie. To ma naprawdę kolosalne znaczenie dla naszego zdrowia. Poza tym myślmy o swoich najbliższych. Rozmawiajmy z nimi. Bądźmy obecni w ich życiu. Pamiętajmy – obowiązki to nie wszystko.