przeziębienie

Przeziębienie a grypa – podobieństwa i różnice

W ciągu roku zdarzają się okresy, gdy jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje. Październik, listopad i grudzień to miesiące, kiedy właściwie każdego z nas dopada przeziębienie a grypa również nie należy do rzadkości. Zazwyczaj jesteśmy z takiego obrotu rzeczy niezadowoleni. Czasy, kiedy choroba oznaczała dzień wolny od szkoły i radość już dawno minęły. Obecnie wszyscy mamy tak dużo obowiązków, że raczej nie możemy sobie pozwolić na żadne zaległości.

choroba

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Po tygodniowej nieobecności często czujemy się w pracy zagubieni, nie wiemy, co tam się dzieje, po prostu wypadamy z obiegu. A to nic przyjemnego. Bywa, że szef krzywo patrzy nawet na zwolnienie lekarskie. Zwykłe przeziębienie a grypa to dla niego żadna różnica. Uważa, że powinniśmy wziąć się w garść, nałykać rozmaitych specyfików i przyjść do swoich obowiązków. Że firma nie może sobie pozwolić na naszą nieobecność.

Co więc robić, gdy dopadnie nas infekcja? Po pierwsze, warto określić jej charakter. Wbrew pozorom przeziębienie a grypa to spora różnica. Zarówno w objawach, jak i dla nas. To pierwsze charakteryzuje się niższą gorączką i lżejszymi objawami. Przeziębienie też zazwyczaj trwa krócej. Do jego wyleczenia często wystarczają zwyczajne domowe sposoby. Jeżeli pozostaniemy na kilka dni w domu, będziemy dużo odpoczywać, pić ciepłą herbatę z miodem i cytryną i jeść czosnek, to z pewnością dość szybko pozbędziemy się przeziębienia. Tymczasem grypa to już większy problem. Tutaj zazwyczaj nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Co nas powinno zaalarmować? Przede wszystkim wysoka gorączka. Ostry katar, suchy kaszel, silne osłabienie i dreszcze. Jeżeli ktoś z naszego otoczenia dodatkowo chorował na tę dolegliwość, możemy mieć pewność, że i nas dopadła. Co teraz? Jeśli to jednak nie przeziębienie a grypa zdecydowanie powinniśmy odwiedzić lekarza. Ten prawdopodobnie przypisze nam antybiotyk. Ale w ten sposób przynajmniej w miarę szybko wrócimy do zdrowia i unikniemy długiego leżenie w łóżku oraz pozostawania na zwolnieniu.

Przeziębienie a grypa – to bardzo ważne, by umieć rozróżnić te dwie dolegliwości. Jednak jeszcze ważniejsze, żeby nie dać się dopaść żadnej z nich. Wystarczy zawczasu zadbać o swoją odporność, a potem unikniemy wielu zdrowotnych problemów i dni wyciętych z życiorysu. Jednak gdy choroba już nas dopadnie – również się nie załamujmy. Wykorzystajmy ten czas na odpoczynek i nadrobienie od dawna odkładanych książek czy filmów. Taka okazja może się przecież szybko nie powtórzyć.