uśmiech

Prawidłowa higiena jamy ustnej – co to oznacza?

Wszyscy wiemy, jak ważna jest troska o swoje zdrowie. Zdajemy sobie sprawę, że powinniśmy chodzić do lekarza, wykonywać badania profilaktyczne, kontrolować stan zdrowia. W ten sposób jeżeli tylko będzie działo się coś złego, natychmiast uda nam się to wychwycić i rozpocząć leczenie.

Oprócz tego warto dbać o odpowiedni, bogaty w składniki odżywcze, jadłospis, o odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Czasem dobrze jest również zainwestować w suplementy diety. Wówczas będziemy mieli pewność, że wszystkie niezbędne mikroelementy zostały dostarczone do naszego organizmu. Jednak jest jeszcze jeden element troski o swoje zdrowie, o którym absolutnie nie powinniśmy zapominać – to oczywiście prawidłowa higiena jamy ustnej.

kobieta myjąca zęby

Autor: Centrum Stomatologii Estetycznej „Galeria Uśmiechu”
Źródło: Centrum Stomatologii Estetycznej „Galeria Uśmiechu”

Gabinet stomatologiczny chyba nikomu z nas nie kojarzy się najlepiej. Mimo to wszyscy powinniśmy regularnie go odwiedzać. Przynajmniej raz na pół roku warto skontrolować stan swojej jamy ustnej, by dowiedzieć się, czy wszystko jest w porządku, czy nie dzieje się w niej nic złego. Jeżeli odpowiednio dbamy o swoje zęby, prawdopodobnie stomatolog nie będzie miał wiele do roboty. Niestety często bywa wręcz odwrotnie. Ale dlaczego? Przecież wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest troska o zęby. Że mamy je tylko jedne na całe życie, a ich leczenie niestety jest kosztowne. Dlaczego więc często prawidłowa higiena jamy ustnej jest przez nas zaniedbywana? Przecież te kwestie poruszane są już w szkole. Już każdy uczeń szkoły podstawowej zdaje sobie sprawę z ich wagi. A mimo to często je lekceważymy. Później wydajemy majątek na leczenie uzębienia i jesteśmy źli, narzekamy, że nasze zęby są słabe, że często się psują. A wystarczyłoby, żebyśmy włożyli w troskę o nie odrobinę więcej wysiłku.

Prawidłowa higiena jamy ustnej to przede wszystkim regularność i dokładność. Co więc powinniśmy zrobić? Przede wszystkim systematycznie czyścić zęby. Dwa razy dziennie to absolutne minimum, ale najlepiej pomyśleć o tym po każdym posiłku. Zadbajmy, żeby posiadać odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów. Nie kupujmy tych najtańszych, za kilka złotych. Lepiej wybierzmy preparaty polecane przez specjalistów, przez stomatologa. Jednak to niestety nie wszystko. Ubytki często tworzą się na stykach zębów, w miejscach, gdzie nie dociera szczoteczka. Dlatego tak ważne jest nitkowanie. Oprócz tego warto oczywiście zaopatrzyć się również w płyn do płukania jamy ustnej. W ten sposób będziemy mieli pewność, że pozbędziemy się wszystkich zanieczyszczeń.