trądzik u dorosłych

Pielęgnacja skóry ze skłonnością do trądziku

Chociaż trądzik kojarzony jest często jako problem dotykający głównie nastolatków, również dorośli się z nim borykają. Niezależnie od wieku, warto udać się do dermatologa, który pomoże się go pozbyć. Oczywiście niezbędna jest też właściwa pielęgnacja.

walka z trądzikiem

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Przyczyna problemów

Trądzik pospolity z całą pewnością wymaga wizyty u dermatologa, który podpowie jak należy dbać o taką cerę. Ponadto osoba borykająca się z tym problemem musi zadbać o odpowiednią pielęgnację, która złagodzi nieco stany zapalne. Choroba ta związana jest z nadczynnością gruczołów łojowych i powoduje nieestetyczne wykwity na skórze, pojawianie się torbieli ropnych oraz zaskórników. Z całą pewnością nie dodaje więc urody.

Trzeba jednak pamiętać, że zwykły kosmetyk reklamowany jako krem na trądzik to nie wszystko. Konieczne jest staranne dobieranie produktów do pielęgnacji twarzy oraz działanie długofalowe. Może zdarzyć się, że rezygnując z produktów przeznaczonych specjalnie do takiej cery, problemy z wykwitami powrócą.

Jakie dbać o skórę z trądzikiem?

Dlaczego właściwa pielęgnacja skóry z trądzikiem jest tak ważna? Ponieważ odpowiednio dobrane produkty nie tylko leczą chorobę, ale również zapobiegają powstawaniu kolejnych zmian. W zależności od fazy choroby dermatolog dobiera leki i specjalne kosmetyki. W przypadku ciężkiej postaci trądziku, która wymaga przyjmowania dużej ilości farmaceutyków, pacjent powinien sięgnąć po nieco bardziej delikatne produkty. Jeśli choroba przebiega łagodnie, można stosować typowe preparaty zwalczające jej objawy.

trądzik

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia

Krem na trądzik to jednak nie wszystko. Konieczne jest również stosowanie żelu i toniku antybakteryjnego do mycia i oczyszczania twarzy, wykonywanie peelingów (o ile na skórze nie ma zmian ropnych), a także dieta bogata w warzywa i owoce oraz witaminy. Aby nieco ukryć pozostałości po trądziku, konieczny może być również krem na blizny.

O czym pamiętać?

Cera trądzikowa to cera wrażliwa, dlatego wszelkie agresywnie działające kosmetyki z zawartością alkoholu czy nadmiernie odtłuszczające mogą negatywnie wpłynąć na stan skóry. Należy unikać stosowania mydeł, nie usuwać samodzielnie zaskórników, a także ograniczyć spożywanie kawy, ostrych przypraw oraz soli i słodyczy.

Aby graniczyć pojawianie się nieestetycznych krost i innych zmian na skórze, trzeba również jak najrzadziej dotykać twarzy i lepiej zrezygnować z grzywki, która utrudnia dostęp powietrza do skóry na czole, co powoduje występowanie zmian w tym miejscu. W ukrywaniu pozostałości po chorobie pomoże krem na blizny.