cukrzyca

O czym musi pamiętać diabetyk?

Akcesoria medyczne, które chory na cukrzycę powinien mieć zawsze przy sobie

Cukrzyca jest obecnie zaliczana do chorób społecznych. Jeśli nie zostanie wykryta w porę, albo będzie leczona nieprawidłowo, może grozić licznymi powikłaniami. Można z nią całkiem normalnie żyć, jednak dla swojego bezpieczeństwa warto mieć pod ręką pewne akcesoria medyczne.

apteczka

Źródło: flickr.com

W co się zaopatrzyć?

Dla swojego bezpieczeństwa warto nosić na stałe bransoletkę na ręce z takimi informacjami, jak imię i nazwisko, typ cukrzycy oraz numer telefonu do bliskich chorego. Osoby chorujące na cukrzycę powinny też mieć gleukometr, czyli aparat do mierzenia stężenia cukru we krwi, a także – specjalne paski i igły do nakłuwania. Do niezbędnego wyposażenia osób chorób na cukrzycę należy też strzykawka insulinowa z odmierzoną dawką leku, jaką zalecił lekarz. Wyrównany poziom glukozy we krwi zapewni również pompa insulinowa, która dozuje insulinę w określonym czasie i oczywiście – w odpowiedniej dawce. Można ja nosić w kieszeni, albo przy pasku od spodni, a dzieci do lat 10 mogą otrzymać ją bezpłatnie po spełnieniu określonych warunków.

Chorzy posiadający pompę, powinni również zaopatrzyć się w paski testowe mierzące stężenie ciał ketonowych we krwi. Ich stosowanie może zapobiec kwasicy ketonowej, co jest istotne również w przypadku pacjentek w ciąży. Ze względu na to, że cukrzycy bardzo często borykają się również z nadciśnieniem, warto kupić ciśnieniomierz. Jest to ważne, ponieważ zbyt wysokie ciśnienie uszkadza ściany naczyń krwionośnych. Chorzy powinni mierzyć ciśnienie dwa razy dziennie – rano i wieczorem, przed posiłkiem.

badania cukrzycy

Autor: Virada da Saúde
Źródło: http://www.flickr.com

Nie tylko dla cukrzyków

Strzykawka insulinowa, czy gleukometr to z pewnością akcesoria przeznaczone wyłącznie dla osób chorujących na cukrzycę. Pamiętać jednak należy, że w każdym domu powinna się znaleźć dobrze zaopatrzona apteczka, w której znajdą się nie tylko rękawiczki jednorazowe czy bandaże, ale również przyjmowane stale leki. Co jeszcze powinna zawierać? Z pewnością medykamenty łagodzące objawy przeziębienia, niestrawności, preparaty zapobiegające odwodnieniu, środki łagodzące oparzenia, a także te na stłuczenia.

Ponadto, jeśli któryś z domowników ma problemy z alergią, w domowej apteczce powinien się znaleźć lek na uczulenie. Pamiętajmy, aby sprawdzać datę ważności na lekach, a także odpowiednim ich przechowywaniu. Niektóre medykamenty muszą być trzymane w lodówce, warto też zadbać, aby rękawiczki jednorazowe, bandaże czy gaza znajdowały się w szczelnych opakowaniach. W domu zdarzają się różne wypadki, dlatego dobrze wyposażona i uporządkowana apteczka jest niezbędna.