głowa pod poduszką

Niedobór witamin – jak go uniknąć? Jak zwalczyć?

Bywa czasem, że źle się czujemy. Jesteśmy ciągle ospali, brakuje nam energii, włosy wypadają garściami, paznokcie się łamią, a samopoczucia nie poprawia nawet dziesięć godzin ciągłego snu, być może dolega nam witamina niedobór. Oczywiście istnieje również możliwość, że jesteśmy chorzy na coś poważnego – warto więc udać się do lekarza rodzinnego i poprosić go o skierowanie na podstawowe badania, te powinny coś wykazać.

Dobrze jest również skontrolować właśnie poziom mikroelementów. Witamina niedobór pojawia się zwłaszcza pod koniec roku, jesienią i zimą, gdy spożywamy mniej świeżych owoców i warzyw, a dodatkowo rzadziej jesteśmy wystawieni na działanie promieni słonecznych. To stąd wtedy często czujemy się osłabieni, mamy zły humor, zapadamy na rozmaite grypy i przeziębienia, przez co zaniedbujemy swoje obowiązki i opuszczamy dni w pracy. Mamy gorsze nastawienie do wszystkiego i potrzebujemy więcej snu.

owoce

Autor: ZPC Brześć
Źródło: ZPC Brześć

Warto więc dbać, by nie dopuścić do niedoborów witamin w swoim organizmie. Łatwiej oczywiście zapobiegać niż później uzupełniać braki i zmagać się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Co więc powinniśmy robić? Przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę. Niech nasz jadłospis będzie urozmaicony, niech się na niego składają różne produkty, oczywiście włącznie z owocami i warzywami. Jedzmy je przynajmniej raz każdego dnia, a najlepiej do każdego posiłku, a z pewnością uda nam się uniknąć witamina niedobór. Przecież możemy robiąc sobie kanapkę, dodać do niej pomidora, a do obiadu sałatkę warzywną. Na podwieczorek natomiast zamiast słodyczy zjeść jabłko czy pomarańczę. Nasz organizm na pewno będzie nam wdzięczny za taki sensowny system odżywiania.

Nie zapominajmy również o piciu soków owocowych – niech jednak będą świeżo przez nas wyciśnięte. Te kupione w sklepach często są pozbawione jakichkolwiek składników odżywczych, a w zamian mają jedynie mnóstwo konserwantów. Może jednak okazać się, że przez jakiś czas będziemy musieli zażywać suplement diety, by zażegnać nasz witamina niedobór. Postarajmy się więc wybrać jak najlepszy preparat. Najlepiej zapytajmy lekarza, jaki suplement nam poleca. W aptekach dostępnych jest mnóstwo preparatów, ale nie wszystkie są równie dobre. Niektóre po prostu są dobrze zareklamowane, ale ich faktyczna wartość nie jest wysoka i nie będą one miały zbyt dobrego wpływu na nasz organizm. Dlatego najlepiej nie tracić pieniędzy na tego typu niezbyt dobre preparaty i od razu zainwestować w te lepsze.