
Leki na cukrzycę są bardzo popularne, ale zawsze muszą zostać wypisane przez lekarza. Zmiany przeprowadzane we własnym zakresie mogą być o wiele bardziej szkodliwe, stąd takie restrykcje. Przy tak ogromnej populacji, jaką jest obecnie liczba chorych na to schorzenie, leki na cukrzycę stanowią jedne z najczęściej kupowanych lekarstw na choroby długotrwałe.
O ile przy zbyt niskim poziomie cukru we krwi pacjent może na własną rękę podjąć próby ratowania własnego stanu zdrowia, na przykład poprzez zjedzenie cukierka czy innego produktu bogatego w cukier, o tyle w przypadku zbyt wysokiej zawartości glukozy we krwi trudno mówić o domowych metodach leczenia. Dlatego też bardzo ważne jest, aby gdy pacjent tylko zauważy, że być może ma zbyt wysoki poziom cukru we krwi ( odnotuje to na podstawie obserwacji własnego organizmu lub pomiar gleukometrem) dość szybko zareagował na obecną sytuację i zaaplikował sobie leki na cukrzycę.

W trakcie tej choroby trzeba liczyć się z tym, że leki na cukrzycę staną się naszym nieodłącznym towarzyszem i trzeba je zabierać ze sobą we wszystkie miejsca, w których będzie się przebywać.
Niepodanie określonej dawki leku podczas występowania niepokojących objawów może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia, ale nawet i dla życia ludzkiego. Osoba chora na cukrzycę, w przeciwieństwie do innych chorych musi pamiętać o ciągłym sprawdzaniu poziomu cukru i szybkim reagowaniu na niepożądane zmiany. Cukrzyca jest chorobą długotrwałą i trzeba pamiętać również o tym, że jeśli zapadnie diagnoza, że zachorowaliśmy na to schorzenie, będzie musiał zmienić się nasz tryb życia a w szczególności dieta, gdyż spożywanie niektórych pokarmów jest dla chorych niedozwolone.