kobieta

Jaki środek antykoncepcyjny wybrać?

Jakie są przeciwwskazania do stosowania konkretnych rodzajów antykoncepcji? Jak dowodzą badania, najskuteczniejszą metodą antykoncepcyjną są tabletki hormonalne. Chociaż wiele kobiet je stosuje, to nie we wszystkich przypadkach są one zalecane. Głównie młode kobiety sięgają po ten rodzaj antykoncepcji.

kobieta i mężczyzna, para

Autor: withbeautiful
Źródło: http://www.flickr.com
Przeciwwskazaniami do stosowania takich środków przeciwdziałających poczęciu dziecka są na przykład zmiany skórne (wywoływanie przez pigułki trądziku) lub problemy ze wzrastającą wagą. Hormonami w ludzkim ciele należy umiejętnie sterować, dlatego też lekarz po zanalizowaniu sytuacji pacjentki może stwierdzić, że lepiej zastosować na przykład wkładki antykoncepcyjne.

Inną formą antykoncepcji może być między innymi zastosowanie specjalnych globulek. Z jednej strony globulki antykoncepcyjne są łatwą w użyciu formą zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, bo nie musimy pamiętać o zażywaniu ich codziennie tak, jak w przypadku tabletek, ale z drugiej strony wymagają one używania ich w określonym czasie przed stosunkiem. Może być to kłopotliwe zwłaszcza dla osób, które ogromną wagę przywiązują do nastroju zbudowanego przed rozpoczęciem współżycia. Romantyczne chwile pozwalają często znacząco się rozluźnić i korzystnie wpływają na życie seksualne u większości osób, a przerwanie ich w związku z umieszczeniem wkładki może być deprymujące dla obojga partnerów.

Co więcej, globulki antykoncepcyjne trzeba umieścić w pochwie w bardzo ściśle określonym czasie przed współżyciem. Tak dokładne zastosowanie się do zasad korzystania z tego środka może również sprawić problem. Mimo to, jest to bardzo polecana przez ginekologów forma antykoncepcji z uwagi na to, że przeciwdziała zapłodnieniu, nie ingerując zbytnio w fazę cyklu, w której znajduje się kobieta.

para na plaży podczas zachodu słońca

Autor: Simon_sees
Źródło: http://www.flickr.com

Z kolei wkładki antykoncepcyjne polecane są zwykle kobietom, które już urodziły dzieci. Jest to związane z tym, że wewnątrz kobiecego organizmu umieszcza się na dłuższy czas specjalne spirale, które uniemożliwiają zapłodnienie. Jest to efekt bardziej długotrwały niż wspomniane globulki antykoncepcyjne i podejmując decyzję o założeniu spirali wewnątrz macicy trzeba bardzo poważnie zastanowić się, czy nie planujemy w najbliższym czasie dziecka. Dobór odpowiedniego środka antykoncepcyjnego powinien być zawsze ustalany pod nadzorem lekarza, ponieważ często uwarunkowania zdrowotne czy komfort pacjentki nie pozwalają na zastosowanie konkretnej metody przeciwdziałania poczęciu dziecka. Dlatego też bardzo istotna jest fachowa porada i przed rozpoczęciem korzystania z którejś z wymienionych metod należy udać się do lekarza ginekologa.