jesień

Cera atopowa – jak ją pielęgnować zimą i jesienią?

Atopowe zapalenie skóry to choroba dziedziczna, której objawy nasilają się szczególnie jesienią i zimą. Na jej przebieg wpływają również takie czynniki, jak zanieczyszczenie środowiska, uczulenia pokarmowe oraz stres. W jaki sposób należy ją pielęgnować?

usmiechnięta dziewczyna
Autor: Jemel May
Źródło: http://www.flickr.com

Dlaczego jesienią i zimą jest najgorzej?

Chłodniejsza aura nasila objawy choroby z różnych powodów. Jednym z nich jest z pewnością stres związany z jesiennym powrotem do szkoły lub na studia, a także powakacyjny wir pracy. Ponadto niskie temperatury sprawiają, że chętniej zostajemy w ogrzewanych i zamkniętych pomieszczeniach.

Suche powietrze dodatkowo wysusza skórę, a nieco rzadsze niż latem wietrzenie takich pomieszczeń sprawia, że znajdują się w nim roztocza, kurz, czy alergeny grzybów pleśniowych. Łatwo wtedy o przegrzanie organizmu, bo ubieramy się cieplej, a dodatkowo już w lutym zaczyna się pylenie niektórych drzew, co również zaostrza objawy atopowego zapalenia skóry.

Jak dbać o cerę atopową?

Niezwykle istotne jest wybieranie kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Niezależnie więc od tego, czy marzy Ci się serum pod oczy, czy też krem na przebarwienia, szukaj ich w aptekach – https://www.swiatleku.pl/category/kosmetyki-do-skory-atopowej-alergicznej (https://www.swiatleku.pl/category/kosmetyki-do-skory-atopowej-alergicznej)taj też o natłuszczaniu skóry twarzy, co jest szczególnie ważne kiedy czujesz swędzenie. Po nałożeniu kosmetyku możesz odczuwać szczypanie i kłucie. W takiej sytuacji pomóc może zimny kompres, albo dostępny bez recepty środek przeciw alergii.

piękna skóra
Autor: Luke Lehrfeld
Źródło: http://www.flickr.com

Zadbaj o to, aby w Twoim mieszkaniu było jak najmniej kurzu – sprzątaj tylko na mokro, zmieniaj pościel raz tygodniu i wietrz często mieszkanie. Dzięki temu pozbędziesz się czynników, które zaostrzają objawy choroby. Równie istotne jest skuteczne radzenie sobie ze stresem, dlatego postaraj się każdego dnia znaleźć czas na relaks.

Jakie kosmetyki będą najlepsze?

Ze względu na to, że atopowe zapalenie skóry spowodowane jest zaburzeniami w produkcji warstwy lipidowej ochraniającej skórę, konieczne jest używanie kosmetyków, które będą dla niej bezpiecznie. W sytuacji, gdy choroba przebiega łagodnie, można sięgnąć po produkty zapobiegające powstawaniu nieestetycznych zmian na skórze twarzy.

Pamiętajmy, że im krótszy skład, tym lepiej dla naszej cery. Warto, aby kosmetyki zawierały substancje kojące i natłuszczające, a także zmniejszały świąd i działały antybakteryjnie. Na szczęście w aptekach można znaleźć całe serie preparatów do pielęgnacji cery atopowej, w którym znajdzie się krem na przebarwienia, kosmetyk do stosowania na co dzień, czy serum pod oczy.